Francouzský nábytek v období baroka

4. listopad 2015

Nábytkářské umění procházelo v období vlády krále Ludvíka XIV., který si liboval v okázalosti a přepychu, opravdovým vrcholem.

Reprezentativní a oslňující

Takový umělecký nábytek, především z ebenového dřeva, vycházel z královských manufaktur, ve kterých pracovali mistři ve svých oborech. Nábytek byl sice tvarově jednoduchý, zato povrchově bohatě zdobený nejrůznějšími ornamenty, intarziemi, drahými kovy, mramorem a slonovinou. Mimo nábytek se v nich vyráběly i gobelíny, skleněné a porcelánové dekorace. Cílem bylo vyrobit rezprezentativní a oslňující umělecká díla.

Proměna sedacího nábytku

Velkou proměnou v této době prošel zejména sedací nábytek. Vyplétaná sedadla se začala nahrazovat čalouněním, které se připevňovalo hřebíky s kulatou hlavičkou. Ty sloužily zároveň jako ornamenty. Opěradla byla bohatě vyřezávaná. Čím vyšší opěradlo, tím honosněji židle působila.

Nábytkářské styly

Dvořané se sestěhovali do místa dění, do Paříže a její blízkého okolí a své domy si zařizovali v tzv. pařížském stylu honosným nábytkem z královských manufaktur.

Naproti tomu venkované si své domky zařizovali ve venkovském, tzv. provensálském stylu (provence). Tento styl si vsak i přes svou jednoduchost zachovával noblesnost a vznešenost.

 

Starožitný nábytek ve francouzském stylu se vyznačuje svou útulnou a přívětivou atmosférou. Za pozornost stojí zejména starožitné psací stoly, židle, jídelní stoly, komody, skříně, knihovny, ale i nejrůznější dekorace jako gobelíny nebo starožitné svícny.

 

Vybrané styly historického nábytku:

Biedermeier

Ratanový nábytek

Holandský nábytek