Můžeme vám poradit?
Volejte +420 608 400 172

Biedermaier: Jednoduchost a Elegance v 19. Století

Biedermaier, období nábytku a designu, které zasáhlo Evropu v 19. století, nám otevírá okno do éry, kde jednoduchost, elegance a funkcionalita spojené s jemnými detaily vytvářely charakteristický styl. Jak poznat a co je typické pro nábytek tohoto období, jak ho začlenit do moderních interiérů a jak o něj pečovat?

Historické Styly Nábytku a Doplňků Interiéru

Historické styly nábytku a doplňků interiéru

Starověký Egypt (cca 3100–30 př. n. l.)

Nábytek a doplňky: jednoduché formy, masivní trůny a stoly, zdobené inkrustacemi a hieroglyfy, motivy zvířat a rostlin, používané materiály jako eben a slonovina.

Více informací zde

Starověké Řecko (cca 8. stol. př. n. l. – 1. stol. n. l.)

Nábytek a doplňky: elegantní a jednoduché linie, dřevěné kusy nábytku s bronzovými a mramorovými detaily, klismos židle s charakteristickými zakřivenými nohami.

Více informací zde

Římské impérium (cca 500 př. n. l. – 476 n. l.)

Nábytek a doplňky: luxusní a robustní, použití bronzu a mramoru, lehátka (klinē) a stoly s bohatou ornamentikou, mozaikové podlahy a nástěnné malby.

Více informací zde

Středověký (5.–15. století)

Nábytek a doplňky: těžký a masivní nábytek, hrubé dřevo, truhly, lavice, jednoduché ornamenty a kování, nástěnné tapiserie.

Více informací zde

Gotika (12.–15. století)

Nábytek a doplňky: vysoké, štíhlé tvary, bohatě zdobené vyřezávanými detaily, truhly, křesla s vysokými opěradly, vitráže, kované železné doplňky.

Více informací zde

Renesance (14.–17. století)

Nábytek a doplňky: symetrie a proporce, bohatě vyřezávané dřevo, intarzie, renesanční truhly, stoly a křesla, tapiserie a gobelíny.

Více informací zde

Baroko (cca 1600–1750)

Nábytek a doplňky: dramatické a dynamické tvary, bohaté zlacení, intarzie, křivky a spirály, masivní lustry, zdobené textilie.

Více informací zde

Rokoko (cca 1730–1770)

Nábytek a doplňky: jemné, asymetrické formy, pastelové barvy, bohatá ornamentika, lehký a dekorativní nábytek, elegantní křivky, porcelánové dekorace.

Více informací zde

Neoklasicismus (konec 18. století)

Nábytek a doplňky: návrat k antickým vzorům, symetrie a jednoduché linie, elegantní nábytek s klasickými motivy, použití bronzu a mramoru.

Více informací zde

Empír (1800–1815)

Nábytek a doplňky: monumentální a jednoduché formy, inspirace antikou a napoleonskou érou, použití mahagonu, bronzových a zlatých dekorací.

Více informací zde

Biedermeier (1815–1848)

Nábytek a doplňky: útulný a praktický nábytek, jednoduché a čisté linie, světlé dřevo, pohodlné čalounění, květinové vzory, rodinné a domácí prostředí.

Více informací zde

Viktoriánský (1837–1901)

Nábytek a doplňky: bohaté a eklektické styly, těžký a zdobený nábytek, tmavé dřevo, těžké textilie, zdobné tapety, dekorativní porcelán a sklo.

Více informací zde

Hnutí uměleckých řemesel - Arts and Crafts (konec 19. století)

Nábytek a doplňky: ruční práce, jednoduché a robustní formy, přírodní motivy, kvalitní řemeslné zpracování, použití dubu a jiných místních dřevin.

Více informací zde

Secese - Art Nouveau (konec 19. století – začátek 20. století)

Nábytek a doplňky: organické, tekuté linie, přírodní motivy (květiny, listy), ornamentálnost, použití nových materiálů jako sklo a kov, vitráže.

Více informací zde

Art Deco (1920–1940)

Nábytek a doplňky: geometrické tvary, luxusní materiály (eben, slonovina), lesklé povrchy, zrcadla, elegantní a moderní vzhled.

Více informací zde

Bauhaus styl (1920s–1930s)

Nábytek a doplňky: funkčnost a minimalismus, čisté linie, geometrické tvary, absence dekorací, použití kovu, skla a nových materiálů.

Více informací zde

Moderní polovina století - Mid-century Modern (1940–1960)

Nábytek a doplňky: čisté linie, funkčnost, inovativní materiály (plast, kov), jednoduchost, skandinávský vliv, organické formy.

Historické styly nábytku

Historické styly nábytku podle zemí

  • Velká Británie
    • Viktoriánský nábytek (1837–1901)
    • Nábytek Arts and Crafts (konec 19. století)
  • USA
    • Nábytek Arts and Crafts (konec 19. století)
    • Secesní nábytek - Art Nouveau (konec 19. století – začátek 20. století)
    • Art Deco nábytek (1920–1940)
    • Mid-century Modern nábytek (1940–1960)
    • Postmoderní nábytek (1970–1990)
    • Shaker nábytek (konec 18. století – začátek 19. století)
    • Mission Style nábytek (konec 19. století – začátek 20. století)
  • Itálie
    • Renesanční nábytek (14.–17. století)
    • Barokní nábytek (cca 1600–1750)
  • Francie
    • Barokní nábytek (cca 1600–1750)
    • Rokokový nábytek (cca 1730–1770)
    • Neoklasicistní nábytek (konec 18. století)
    • Empírový nábytek (1800–1815)
  • Německo
    • Biedermeier nábytek (1815–1848)
    • Bauhaus nábytek (1920s–1930s)
  • Rakousko
    • Biedermeier nábytek (1815–1848)
  • Skandinávské země (Švédsko, Dánsko, Norsko, Finsko)
    • Skandinávský nábytek (střed 20. století)

Péče o starožitný nábytek

Péče o starožitný nábytek: Průvodce údržbou a ošetřováním

Starožitný nábytek představuje unikátní a historické artefakty, které si zaslouží péči a respekt. Aby se zachovala jejich krása a hodnota po mnoho let, je důležité dodržovat základní pravidla péče. Kromě obecných tipů péče existuje mnoho specifických postupů pro čištění a ošetřování různých typů materiálů používaných na starožitném nábytku.

Chránění před škůdci

Při péči o starožitný nábytek je důležité chránit ho před škodlivými vlivy hmyzu a škůdců. Pravidelně kontrolujte nábytek a okolí na přítomnost hmyzu, jako jsou třeba švábi nebo molice. Pokud zaznamenáte jakékoli známky jejich existence, okamžitě přijměte odpovídající opatření, včetně odborné dezinfekce a prevence.

Správné umístění

Dalším důležitým aspektem je správné umístění starožitného nábytku v interiéru. Vyhněte se umístění nábytku příliš blízko tepelných zdrojů, aby nedocházelo k nadměrnému vystavení teplotním změnám. Dbejte také na to, aby byl nábytek umístěn ve vhodné vzdálenosti od stěn, což pomůže zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu a minimalizovat riziko kondenzace a vlhkosti.

Údržba různých typů materiálů

Pečování o starožitný nábytek zahrnuje specifické postupy pro různé typy materiálů:

Čištění a konzervace mramoru

Mramorové prvky na starožitném nábytku mohou získat povlak nebo ztratit svůj lesk. Doporučuje se používat mírný čistič na bázi vody a jemného mýdla. Pro konzervaci mramoru se často používá speciální impregnační prostředek.

Čištění a odmašťování dřevěných částí

Pro čištění dřevěných částí se doporučuje používat měkký hadřík nebo houbičku navlhčenou vlažnou vodou s mírným mýdlem. Odmašťování lze provést pomocí speciálních čistících prostředků nebo octa smíchaného s vodou.

Odstraňování skvrn

Pro odstranění skvrn z dřeva se často používají jemné abrazivní pasty nebo speciální čistící prostředky. Pokud je skvrna rezistentní, je vhodné vyhledat pomoc odborníka na restaurování nábytku.

Údržba a ošetřování kožených částí

Pro čištění kožených částí se často používají speciální čistící prostředky, které jsou šetrné k povrchu. Po čištění je důležité kožený povrch ošetřit speciálními krémy nebo oleji.

Údržba a ošetřování textilních částí

Při čištění textilních částí je důležité dodržovat pokyny uvedené na štítku s péčí o tkaniny. Pravidelné vysávání nebo šetrné čištění odstraní prach a nečistoty.

Čištění a odmašťování kovových ozdob a prvků

Pro čištění kovových ozdob a prvků se často používají speciální čistící prostředky určené pro daný typ kovu. Jemný hadřík nebo houbička se používá k otírání povrchu a odstraňování nečistot.

Pečování o starožitný nábytek vyžaduje trpělivost a znalosti. Pravidelná údržba a správná péče prodlouží životnost nábytku a zachová jeho krásu a hodnotu pro budoucí generace.


Samostatné články o jednotlivých historických stylech nábytku

Jsou zde popsány způsoby, jak jednotlivé styly poznat, jak je udržovat a kde se nejčastěji vyskytovaly.